Sullins Connector Solutions AGM25DTAN
AGM25DTAN picture photo
Mfg. Part Number
AGM25DTAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
AGM25DTAN.pdf
Availability of AGM25DTAN
QUANTITY
AGM25DTAN Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM25DTAN
Internal Part NumberEIS-AGM25DTAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM25DTAN
Related LinksAGM2, AGM25DTAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM25DTAN Details Description
Related parts for AGM25DTAN
IC SHFT REGSTR UNIV BIDIR16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 15MM datasheet.pdf
RES 21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSF 14MH CRNT SENSE datasheet.pdf