Sullins Connector Solutions AGM40DRMN-S288
AGM40DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AGM40DRMN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .156
Datasheet Download
AGM40DRMN-S288.pdf
Availability of AGM40DRMN-S288
QUANTITY
AGM40DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AGM40DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-AGM40DRMN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGM40DRMN-S288
Related LinksAGM40DR, AGM40DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AGM40DRMN-S288 Details Description
Related parts for AGM40DRMN-S288
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT LATCH 15AU datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.6UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 PLUG STR 50OHM datasheet.pdf
HDM W/FA EMPO100F150OVL LM & G datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.3A 49 MOHM SMD datasheet.pdf