Artesyn Embedded Technologies AGQ200-48S1V8B-4L
AGQ200-48S1V8B-4L picture photo
Mfg. Part Number
AGQ200-48S1V8B-4L
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
AGQ200-48S1V8B-4L.pdf
Availability of AGQ200-48S1V8B-4L
QUANTITY
AGQ200-48S1V8B-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ200-48S1V8B-4L
Internal Part NumberEIS-AGQ200-48S1V8B-4L
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ200-48S1V8B-4L
Related LinksAGQ200-4, AGQ200-48S1V8B-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ200-48S1V8B-4L Details Description
Related parts for AGQ200-48S1V8B-4L
ADAPTER PROGRAMMER 52-PLCC datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 120POS 5ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SC70 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 13A 65W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf