Panasonic Electric Works AH71535559-A
AH71535559-A picture photo
Mfg. Part Number
AH71535559-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC
Datasheet Download
AH71535559-A.pdf
Availability of AH71535559-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AH71535559-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AH71535559-A
Internal Part NumberEIS-AH71535559-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAH7
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.296" (7.5mm)
Differential Travel0.086" (2.2mm)
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AH71535559-A
Related LinksAH7153, AH71535559-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AH71535559-A Details Description
Related parts for AH71535559-A
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214BA datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 20W datasheet.pdf