Cornell Dubilier Electronics AHA107M06D16T-F
AHA107M06D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA107M06D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AHA107M06D16T-F.pdf
Availability of AHA107M06D16T-F
QUANTITY
AHA107M06D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA107M06D16T-F
Internal Part NumberEIS-AHA107M06D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA107M06D16T-F
Related LinksAHA107M, AHA107M06D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA107M06D16T-F Details Description
Related parts for AHA107M06D16T-F
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.3A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN PANEL MOUNT 17POS PLUG datasheet.pdf
IC PWR SW HI-SIDE 2CH DSO14-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf