Yageo AHA10BFB-75R
AHA10BFB-75R picture photo
Mfg. Part Number
AHA10BFB-75R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 100W
Datasheet Download
AHA10BFB-75R.pdf
Availability of AHA10BFB-75R
QUANTITY
AHA10BFB-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA10BFB-75R
Internal Part NumberEIS-AHA10BFB-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Height1.791" (45.50mm)