Yageo AHA10BFB-75R
AHA10BFB-75R picture photo
Mfg. Part Number
AHA10BFB-75R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 100W
Datasheet Download
AHA10BFB-75R.pdf
Availability of AHA10BFB-75R
QUANTITY
AHA10BFB-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA10BFB-75R
Internal Part NumberEIS-AHA10BFB-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Height1.791" (45.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA10BFB-75R
Related LinksAHA10B, AHA10BFB-75R Datasheet, Yageo Distributor
AHA10BFB-75R Details Description
Related parts for AHA10BFB-75R
FIXED IND 154UH 5.7A 74 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 17A D2PAK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE 8UMAX datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf