Cornell Dubilier Electronics AHA227M10F24T-F
AHA227M10F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA227M10F24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AHA227M10F24T-F.pdf
Availability of AHA227M10F24T-F
QUANTITY
AHA227M10F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA227M10F24T-F
Internal Part NumberEIS-AHA227M10F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA227M10F24T-F
Related LinksAHA227M, AHA227M10F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA227M10F24T-F Details Description
Related parts for AHA227M10F24T-F
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CABLE MMCX-SMA JACK RG-178 24" datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
IC SRAM 4M LP 256X16 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf