Cornell Dubilier Electronics AHA336M25D16B-F
AHA336M25D16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA336M25D16B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AHA336M25D16B-F.pdf
Availability of AHA336M25D16B-F
QUANTITY
AHA336M25D16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA336M25D16B-F
Internal Part NumberEIS-AHA336M25D16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA336M25D16B-F
Related LinksAHA336M, AHA336M25D16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA336M25D16B-F Details Description
Related parts for AHA336M25D16B-F
ADM34T/AE34G/ADM34T datasheet.pdf
IC DAC 8BIT LC2MOS W/AMP 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MODULE FRED 150A 600V DUAL F3 datasheet.pdf