Cornell Dubilier Electronics AHA336M35D16B-F
AHA336M35D16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA336M35D16B-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AHA336M35D16B-F.pdf
Availability of AHA336M35D16B-F
QUANTITY
AHA336M35D16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA336M35D16B-F
Internal Part NumberEIS-AHA336M35D16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA336M35D16B-F
Related LinksAHA336M, AHA336M35D16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA336M35D16B-F Details Description
Related parts for AHA336M35D16B-F
TERM BLOCK VERT/PCB 7.62MM GREEN datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A E-LINE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 9POS TIN WW R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf