Cornell Dubilier Electronics AHA476M16C12B-F
AHA476M16C12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA476M16C12B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AHA476M16C12B-F.pdf
Availability of AHA476M16C12B-F
QUANTITY
AHA476M16C12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA476M16C12B-F
Internal Part NumberEIS-AHA476M16C12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.2 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA476M16C12B-F
Related LinksAHA476M, AHA476M16C12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA476M16C12B-F Details Description
Related parts for AHA476M16C12B-F
IDC CABLE - MSR16K/MC16M/MCG16K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM SMAFLAT datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 36POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf