Cornell Dubilier Electronics AHA477M06F24T-F
AHA477M06F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA477M06F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AHA477M06F24T-F.pdf
Availability of AHA477M06F24T-F
QUANTITY
AHA477M06F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA477M06F24T-F
Internal Part NumberEIS-AHA477M06F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesAHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA477M06F24T-F
Related LinksAHA477M, AHA477M06F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA477M06F24T-F Details Description
Related parts for AHA477M06F24T-F
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 31MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
M5 1.2MM M8 3P PNP NC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf