Yageo AHA500FB-100R
AHA500FB-100R picture photo
Mfg. Part Number
AHA500FB-100R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 5W
Datasheet Download
AHA500FB-100R.pdf
Availability of AHA500FB-100R
QUANTITY
AHA500FB-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA500FB-100R
Internal Part NumberEIS-AHA500FB-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA500FB-100R
Related LinksAHA500, AHA500FB-100R Datasheet, Yageo Distributor
AHA500FB-100R Details Description
Related parts for AHA500FB-100R
MOSFET N-CH 240V 350MA SOT-223 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 600A SOT-227 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL MODULAR CRIMP RJ-45 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75OHM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf