Yageo AHA500FB-15R
AHA500FB-15R picture photo
Mfg. Part Number
AHA500FB-15R
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 5W
Datasheet Download
AHA500FB-15R.pdf
Availability of AHA500FB-15R
QUANTITY
AHA500FB-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA500FB-15R
Internal Part NumberEIS-AHA500FB-15R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA500FB-15R
Related LinksAHA500, AHA500FB-15R Datasheet, Yageo Distributor
AHA500FB-15R Details Description
Related parts for AHA500FB-15R
THERMISTOR NTC 500K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 105VWM 187VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf