Yageo AHA500FB-27R
AHA500FB-27R picture photo
Mfg. Part Number
AHA500FB-27R
Brief Description
RES CHAS MNT 27 OHM 1% 5W
Datasheet Download
AHA500FB-27R.pdf
Availability of AHA500FB-27R
QUANTITY
AHA500FB-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA500FB-27R
Internal Part NumberEIS-AHA500FB-27R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA500FB-27R
Related LinksAHA500, AHA500FB-27R Datasheet, Yageo Distributor
AHA500FB-27R Details Description
Related parts for AHA500FB-27R
MOD PWR STD FILTER 1A 1PL QC PNL datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AFU25B/AE25G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DISPLAY LCD TFT 24PIN datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf