Yageo AHA500FB-75R
AHA500FB-75R picture photo
Mfg. Part Number
AHA500FB-75R
Brief Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 5W
Datasheet Download
AHA500FB-75R.pdf
Availability of AHA500FB-75R
QUANTITY
AHA500FB-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA500FB-75R
Internal Part NumberEIS-AHA500FB-75R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA500FB-75R
Related LinksAHA500, AHA500FB-75R Datasheet, Yageo Distributor
AHA500FB-75R Details Description
Related parts for AHA500FB-75R
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP METALLIC FOR PLUG GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM 264M TYPE P datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf