Yageo AHA50AFB-0R3
AHA50AFB-0R3 picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AFB-0R3
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.3 OHM 1% 50W
Datasheet Download
AHA50AFB-0R3.pdf
Availability of AHA50AFB-0R3
QUANTITY
AHA50AFB-0R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AFB-0R3
Internal Part NumberEIS-AHA50AFB-0R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AFB-0R3
Related LinksAHA50A, AHA50AFB-0R3 Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AFB-0R3 Details Description
Related parts for AHA50AFB-0R3
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KIT TEST PROD R/A BANANA PLUG datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 84 (80+4PWR) DUAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 1.71-3.6V 12QFN datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf