Yageo AHA50AFB-250R
AHA50AFB-250R picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AFB-250R
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 50W
Datasheet Download
AHA50AFB-250R.pdf
Availability of AHA50AFB-250R
QUANTITY
AHA50AFB-250R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AFB-250R
Internal Part NumberEIS-AHA50AFB-250R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AFB-250R
Related LinksAHA50A, AHA50AFB-250R Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AFB-250R Details Description
Related parts for AHA50AFB-250R
IC MCU 8BIT 8K 24MHZ OTP 44-MQFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 8COND 28AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 116W datasheet.pdf