Yageo AHA50AJB-56R
AHA50AJB-56R picture photo
Mfg. Part Number
AHA50AJB-56R
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 50W
Datasheet Download
AHA50AJB-56R.pdf
Availability of AHA50AJB-56R
QUANTITY
AHA50AJB-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA50AJB-56R
Internal Part NumberEIS-AHA50AJB-56R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA50AJB-56R
Related LinksAHA50A, AHA50AJB-56R Datasheet, Yageo Distributor
AHA50AJB-56R Details Description
Related parts for AHA50AJB-56R
BATTERY PACK NIMH 10.8V 3000 MAH datasheet.pdf
SWTCH BLOCK DPDT PCB TERMINAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf