Yageo AHA80AFB-18R
AHA80AFB-18R picture photo
Mfg. Part Number
AHA80AFB-18R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 18 OHM 1% 80W
Datasheet Download
AHA80AFB-18R.pdf
Availability of AHA80AFB-18R
QUANTITY
AHA80AFB-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA80AFB-18R
Internal Part NumberEIS-AHA80AFB-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)80W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA80AFB-18R
Related LinksAHA80A, AHA80AFB-18R Datasheet, Yageo Distributor
AHA80AFB-18R Details Description
Related parts for AHA80AFB-18R
EMITTER IR 940NM 50MA SMD datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 24POS .6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A FASTON datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf