Yageo AHA80AJB-56R
AHA80AJB-56R picture photo
Mfg. Part Number
AHA80AJB-56R
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 80W
Datasheet Download
AHA80AJB-56R.pdf
Availability of AHA80AJB-56R
QUANTITY
AHA80AJB-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA80AJB-56R
Internal Part NumberEIS-AHA80AJB-56R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)80W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA80AJB-56R
Related LinksAHA80A, AHA80AJB-56R Datasheet, Yageo Distributor
AHA80AJB-56R Details Description
Related parts for AHA80AJB-56R
IC OPAMP CFA 200MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf