Yageo AHA80AJB-56R
AHA80AJB-56R picture photo
Mfg. Part Number
AHA80AJB-56R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 80W
Datasheet Download
AHA80AJB-56R.pdf
Availability of AHA80AJB-56R
QUANTITY
AHA80AJB-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA80AJB-56R
Internal Part NumberEIS-AHA80AJB-56R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAHA/AHP Series Wirewound Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)80W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)
Height1.024" (26.00mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA80AJB-56R
Related LinksAHA80A, AHA80AJB-56R Datasheet, Yageo Distributor
AHA80AJB-56R Details Description
Related parts for AHA80AJB-56R
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 221MHZ 1/4W SMA datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ - SMD datasheet.pdf