Cornell Dubilier Electronics AHD105M50B12T
AHD105M50B12T picture photo
Mfg. Part Number
AHD105M50B12T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AHD105M50B12T.pdf
Availability of AHD105M50B12T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AHD105M50B12T Order Process
Ship out your order
Specifications of AHD105M50B12T
Internal Part NumberEIS-AHD105M50B12T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance12 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHD105M50B12T
Related LinksAHD105, AHD105M50B12T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHD105M50B12T Details Description
Related parts for AHD105M50B12T
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 3/110 AR UC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 145MA 1.2 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf