Cornell Dubilier Electronics AHD106M2AF24B
AHD106M2AF24B picture photo
Mfg. Part Number
AHD106M2AF24B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
AHD106M2AF24B.pdf
Availability of AHD106M2AF24B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AHD106M2AF24B Order Process
Ship out your order
Specifications of AHD106M2AF24B
Internal Part NumberEIS-AHD106M2AF24B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHD
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)29.8 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHD106M2AF24B
Related LinksAHD106, AHD106M2AF24B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHD106M2AF24B Details Description
Related parts for AHD106M2AF24B
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 64POS .125 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V 0606 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 42A DPAK datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
F3SJ-A0935P20-TS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf