Cornell Dubilier Electronics AHD107M35G24B
AHD107M35G24B picture photo
Mfg. Part Number
AHD107M35G24B
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AHD107M35G24B.pdf
Availability of AHD107M35G24B
QUANTITY
AHD107M35G24B Order Process
Ship out your order
Specifications of AHD107M35G24B
Internal Part NumberEIS-AHD107M35G24B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesAHD
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current101mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHD107M35G24B
Related LinksAHD107, AHD107M35G24B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHD107M35G24B Details Description
Related parts for AHD107M35G24B
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SPLICE CLOSED 8-18 AWG TIN datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT V-OUT I2C 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 120K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf