Cornell Dubilier Electronics AHD476M25E16T
AHD476M25E16T picture photo
Mfg. Part Number
AHD476M25E16T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AHD476M25E16T.pdf
Availability of AHD476M25E16T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AHD476M25E16T Order Process
Ship out your order
Specifications of AHD476M25E16T
Internal Part NumberEIS-AHD476M25E16T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHD476M25E16T
Related LinksAHD476, AHD476M25E16T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHD476M25E16T Details Description
Related parts for AHD476M25E16T
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 606MA 570 MOHM datasheet.pdf