ASSMANN WSW Components AHDF26A-KG-TAXB-R
AHDF26A-KG-TAXB-R picture photo
Mfg. Part Number
AHDF26A-KG-TAXB-R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
AHDF26A-KG-TAXB-R.pdf
Availability of AHDF26A-KG-TAXB-R
QUANTITY
AHDF26A-KG-TAXB-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHDF26A-KG-TAXB-R
Internal Part NumberEIS-AHDF26A-KG-TAXB-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAHDF, ADHS 13/Nov/2015
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHDF26A-KG-TAXB-R
Related LinksAHDF26A-, AHDF26A-KG-TAXB-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AHDF26A-KG-TAXB-R Details Description
Related parts for AHDF26A-KG-TAXB-R
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PIN COAX RG142/BELDEN 9246 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU FLASH 60K ROM 64LQFP datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf