XP Power AHM100PS19C2-8
AHM100PS19C2-8 picture photo
Mfg. Part Number
AHM100PS19C2-8
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 100W
Datasheet Download
AHM100PS19C2-8.pdf
Availability of AHM100PS19C2-8
QUANTITY
AHM100PS19C2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM100PS19C2-8
Internal Part NumberEIS-AHM100PS19C2-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAHM Series TUV Certificate
AHM Series UL Certificate
AHM Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileAHM85-250: 85 to 250 Watt medical and IT
RoHS InformationAHM Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAHM
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)5.26A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.29" L x 2.52" W x 1.45" H (160.0mm x 64.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM100PS19C2-8
Related LinksAHM100P, AHM100PS19C2-8 Datasheet, XP Power Distributor
AHM100PS19C2-8 Details Description
Related parts for AHM100PS19C2-8
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf