XP Power AHM100PS19C2-8
AHM100PS19C2-8 picture photo
Mfg. Part Number
AHM100PS19C2-8
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 100W
Datasheet Download
AHM100PS19C2-8.pdf
Availability of AHM100PS19C2-8
QUANTITY
AHM100PS19C2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM100PS19C2-8
Internal Part NumberEIS-AHM100PS19C2-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAHM Series TUV Certificate
AHM Series UL Certificate
AHM Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileAHM85-250: 85 to 250 Watt medical and IT
RoHS InformationAHM Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAHM
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)5.26A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.29" L x 2.52" W x 1.45" H (160.0mm x 64.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM100PS19C2-8
Related LinksAHM100P, AHM100PS19C2-8 Datasheet, XP Power Distributor
AHM100PS19C2-8 Details Description
Related parts for AHM100PS19C2-8
RES ARRAY 2 RES 4.3 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48FPACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM datasheet.pdf