XP Power AHM150PS24
AHM150PS24 picture photo
Mfg. Part Number
AHM150PS24
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Datasheet Download
AHM150PS24.pdf
Availability of AHM150PS24
QUANTITY
AHM150PS24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM150PS24
Internal Part NumberEIS-AHM150PS24
3D ModelAHM150PSxx.stpAHM150PSxx.igs
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM150PS24
Related LinksAHM15, AHM150PS24 Datasheet, XP Power Distributor
AHM150PS24 Details Description
Related parts for AHM150PS24
RELAY SOCKET BACK CONNECTING datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.2A 64 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SPEAKER MOUNT CEILING 40LB WHT datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 51K OHM 4SIP datasheet.pdf