XP Power AHM150PS24C2-8
AHM150PS24C2-8 picture photo
Mfg. Part Number
AHM150PS24C2-8
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Datasheet Download
AHM150PS24C2-8.pdf
Availability of AHM150PS24C2-8
QUANTITY
AHM150PS24C2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM150PS24C2-8
Internal Part NumberEIS-AHM150PS24C2-8
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.80" L x 3.15" W x 1.45" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM150PS24C2-8
Related LinksAHM150P, AHM150PS24C2-8 Datasheet, XP Power Distributor
AHM150PS24C2-8 Details Description
Related parts for AHM150PS24C2-8
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE 60V PENTAWATT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 52MM datasheet.pdf
LED LM231A WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W datasheet.pdf
DIODE ULTRAFAST 30A D2PAK datasheet.pdf