XP Power AHM180PS15
AHM180PS15 picture photo
Mfg. Part Number
AHM180PS15
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 180W
Datasheet Download
AHM180PS15.pdf
Availability of AHM180PS15
QUANTITY
AHM180PS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM180PS15
Internal Part NumberEIS-AHM180PS15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAHM Series TUV Certificate
AHM Series UL Certificate
AHM Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileAHM85-250: 85 to 250 Watt medical and IT
RoHS InformationAHM Series Declaration of Conformity
3D ModelAHM180PSxx.stpAHM180PSxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAHM
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)180W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.87" L x 3.15" W x 1.46" H (200.0mm x 80.0mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max180W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM180PS15
Related LinksAHM18, AHM180PS15 Datasheet, XP Power Distributor
AHM180PS15 Details Description
Related parts for AHM180PS15
PCB/DECAL PRO KIT COMBO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 110 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SC79-2 datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 33.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf