XP Power AHM250PS19T
AHM250PS19T picture photo
Mfg. Part Number
AHM250PS19T
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 240W
Datasheet Download
AHM250PS19T.pdf
Availability of AHM250PS19T
QUANTITY
AHM250PS19T Order Process
Ship out your order
Specifications of AHM250PS19T
Internal Part NumberEIS-AHM250PS19T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAHM Series TUV Certificate
AHM Series UL Certificate
AHM Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileAHM85-250: 85 to 250 Watt medical and IT
RoHS InformationAHM Series Declaration of Conformity
3D ModelAHM250PSxxT.stpAHM250PSxxT.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAHM
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)12.63A
Power (Watts)240W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension8.80" L x 3.48" W x 1.45" H (223.0mm x 88.5mm x 37.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max240W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length35.4" (0.9m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHM250PS19T
Related LinksAHM25, AHM250PS19T Datasheet, XP Power Distributor
AHM250PS19T Details Description
Related parts for AHM250PS19T
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT SYNC ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
COM SBC ATOM E3815 1.46GHZ 2GB datasheet.pdf