Yageo AHP500FB-100R
AHP500FB-100R picture photo
Mfg. Part Number
AHP500FB-100R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 5W
Datasheet Download
AHP500FB-100R.pdf
Availability of AHP500FB-100R
QUANTITY
AHP500FB-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHP500FB-100R
Internal Part NumberEIS-AHP500FB-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHP500FB-100R
Related LinksAHP500, AHP500FB-100R Datasheet, Yageo Distributor
AHP500FB-100R Details Description
Related parts for AHP500FB-100R
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HIGH TEMP FLOAT SWITCH VERT 50VA datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
COMPLEMENTARY 30V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf