Yageo AHP500JB-56R
AHP500JB-56R picture photo
Mfg. Part Number
AHP500JB-56R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 5W
Datasheet Download
AHP500JB-56R.pdf
Availability of AHP500JB-56R
QUANTITY
AHP500JB-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHP500JB-56R
Internal Part NumberEIS-AHP500JB-56R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHP500JB-56R
Related LinksAHP500, AHP500JB-56R Datasheet, Yageo Distributor
AHP500JB-56R Details Description
Related parts for AHP500JB-56R
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 180K OHM 6SIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACT-N 40-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.25W DO213AB datasheet.pdf