TE Connectivity Raychem Circuit Protection AHRF1000-2
AHRF1000-2 picture photo
Mfg. Part Number
AHRF1000-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 10A HLD T/R
Datasheet Download
AHRF1000-2.pdf
Availability of AHRF1000-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AHRF1000-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AHRF1000-2
Internal Part NumberEIS-AHRF1000-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)10A
Current - Trip (It)20.5A
R Min/Max0.005 ~ 0.011 Ohm
Time to Trip10.5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHRF1000-2
Related LinksAHRF1, AHRF1000-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
AHRF1000-2 Details Description
Related parts for AHRF1000-2
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL UNBUFFER ULLGA6 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf