PUI Audio, Inc. AI-1441-TWT-12V-R
AI-1441-TWT-12V-R picture photo
Mfg. Part Number
AI-1441-TWT-12V-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 12V 13.7MM RADIAL
Datasheet Download
AI-1441-TWT-12V-R.pdf
Availability of AI-1441-TWT-12V-R
QUANTITY
AI-1441-TWT-12V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AI-1441-TWT-12V-R
Internal Part NumberEIS-AI-1441-TWT-12V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesAI
PackagingTray
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated12VDC
Voltage Range3 ~ 16V
Frequency4.1kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level80dB @ 12V, 10cm
Current - Supply7mA
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
WashableYes
Port LocationTop
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension13.7mm Dia x 7.6mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AI-1441-TWT-12V-R
Related LinksAI-1441-, AI-1441-TWT-12V-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
AI-1441-TWT-12V-R Details Description
Related parts for AI-1441-TWT-12V-R
IDC CABLE - CSC26S/AE26M/CSC26S datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 300V 50MA 8-SMD datasheet.pdf
GDT 360V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
ANT WHIP MC 1/4 132-928MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf