Abracon Corporation AIAC-1008C-6N8K-T
AIAC-1008C-6N8K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAC-1008C-6N8K-T
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 1.2A 4 MOHM SMD
Datasheet Download
AIAC-1008C-6N8K-T.pdf
Availability of AIAC-1008C-6N8K-T
QUANTITY
AIAC-1008C-6N8K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAC-1008C-6N8K-T
Internal Part NumberEIS-AIAC-1008C-6N8K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAC-1008C.pdfAIAC-1008C.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAC-1008C
Material - CoreAir
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq80 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.075" W (3.20mm x 1.90mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAC-1008C-6N8K-T
Related LinksAIAC-100, AIAC-1008C-6N8K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAC-1008C-6N8K-T Details Description
Related parts for AIAC-1008C-6N8K-T
CONN HEADER 38POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 7.4A 13 MOHM TH datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-48V PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf