Abracon Corporation AIAP-01-150K-T
AIAP-01-150K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-01-150K-T
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.2A 150 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-01-150K-T.pdf
Availability of AIAP-01-150K-T
QUANTITY
AIAP-01-150K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-01-150K-T
Internal Part NumberEIS-AIAP-01-150K-T
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-01-150K-T
Related LinksAIAP-01, AIAP-01-150K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-01-150K-T Details Description
Related parts for AIAP-01-150K-T
IC SRAM 16MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 200A SCREW TER datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEL 3POS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 6KV R3L RADIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf