Abracon Corporation AIAP-01-2R7K-T
AIAP-01-2R7K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-01-2R7K-T
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 2.5A 33 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-01-2R7K-T.pdf
Availability of AIAP-01-2R7K-T
QUANTITY
AIAP-01-2R7K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-01-2R7K-T
Internal Part NumberEIS-AIAP-01-2R7K-T
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-01-2R7K-T
Related LinksAIAP-01, AIAP-01-2R7K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-01-2R7K-T Details Description
Related parts for AIAP-01-2R7K-T
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
SOLID STATE OPTICAL MOUSE SENSOR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.4V SOT89-3 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf