Abracon Corporation AIAP-02-150K
AIAP-02-150K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-150K
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.3A 40 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-02-150K.pdf
Availability of AIAP-02-150K
QUANTITY
AIAP-02-150K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-150K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-02.pdfAIAP-02.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-02
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-150K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-150K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-150K Details Description
Related parts for AIAP-02-150K
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 118-480MHZ MXI datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS datasheet.pdf