Abracon Corporation AIAP-02-391K
AIAP-02-391K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 640MA 772 MOHM
Datasheet Download
AIAP-02-391K.pdf
Availability of AIAP-02-391K
QUANTITY
AIAP-02-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-391K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-02.pdfAIAP-02.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-02
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating640mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)772 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-391K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-391K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-391K Details Description
Related parts for AIAP-02-391K
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 80K 8LFCSP datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 600V TO-93 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf