Abracon Corporation AIAP-02-471K
AIAP-02-471K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-471K
Brief Description
FIXED IND 470UH 590MA 1.15 OHM
Datasheet Download
AIAP-02-471K.pdf
Availability of AIAP-02-471K
QUANTITY
AIAP-02-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-471K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-471K
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating590mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-471K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-471K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-471K Details Description
Related parts for AIAP-02-471K
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 544KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO220AB datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 1A SYNC 16TSS datasheet.pdf