Abracon Corporation AIAP-02-821K
AIAP-02-821K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-02-821K
Brief Description
FIXED IND 820UH 440MA 1.96 OHM
Datasheet Download
AIAP-02-821K.pdf
Availability of AIAP-02-821K
QUANTITY
AIAP-02-821K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-02-821K
Internal Part NumberEIS-AIAP-02-821K
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating440mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.96 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.550" L (6.40mm x 14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-02-821K
Related LinksAIAP-0, AIAP-02-821K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-02-821K Details Description
Related parts for AIAP-02-821K
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 10A 15QFN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
RES 82K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf