Abracon Corporation AIAP-03-122K
AIAP-03-122K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-03-122K
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 790MA 1.04 OHM
Datasheet Download
AIAP-03-122K.pdf
Availability of AIAP-03-122K
QUANTITY
AIAP-03-122K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-03-122K
Internal Part NumberEIS-AIAP-03-122K
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.04 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-03-122K
Related LinksAIAP-0, AIAP-03-122K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-03-122K Details Description
Related parts for AIAP-03-122K
FAN AXIAL 30X6MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 4PORT LP 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.255A 80 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 280MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf