Abracon Corporation AIAP-03-390K
AIAP-03-390K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-03-390K
Brief Description
FIXED IND 39UH 4.36A 33 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-03-390K.pdf
Availability of AIAP-03-390K
QUANTITY
AIAP-03-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-03-390K
Internal Part NumberEIS-AIAP-03-390K
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating4.36A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)33 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-03-390K
Related LinksAIAP-0, AIAP-03-390K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-03-390K Details Description
Related parts for AIAP-03-390K
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8 datasheet.pdf
CONN STACKER 12POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND 7' PRE-CUT datasheet.pdf
G310C BACKLIGHT ASSEMBLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf