Amphenol Industrial AIBC6FA28-16S0
AIBC6FA28-16S0 picture photo
Mfg. Part Number
AIBC6FA28-16S0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
ACB 20C 20#16 SKT PLUG
Datasheet Download
AIBC6FA28-16S0.pdf
Availability of AIBC6FA28-16S0
QUANTITY
AIBC6FA28-16S0 Order Process
Ship out your order
Specifications of AIBC6FA28-16S0
Internal Part NumberEIS-AIBC6FA28-16S0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIBC6FA28-16S0
Related LinksAIBC6FA, AIBC6FA28-16S0 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
AIBC6FA28-16S0 Details Description
Related parts for AIBC6FA28-16S0
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 11A TO220FP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 15A 2" 9POS FAS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SMT 5MM datasheet.pdf