Abracon Corporation AIMC-0201-4N7S-T
AIMC-0201-4N7S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0201-4N7S-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0201-4N7S-T.pdf
Availability of AIMC-0201-4N7S-T
QUANTITY
AIMC-0201-4N7S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0201-4N7S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0201-4N7S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0201.pdfAIMC-0201.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0201
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant8.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0201-4N7S-T
Related LinksAIMC-020, AIMC-0201-4N7S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0201-4N7S-T Details Description
Related parts for AIMC-0201-4N7S-T
IC FPGA 108 I/O 132QFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 18A TO220AC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 96 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FILTER KIT FOR DTS31XX SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf