Abracon Corporation AIMC-0201-8N2S-T
AIMC-0201-8N2S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0201-8N2S-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 200MA 700 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0201-8N2S-T.pdf
Availability of AIMC-0201-8N2S-T
QUANTITY
AIMC-0201-8N2S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0201-8N2S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0201-8N2S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0201.pdfAIMC-0201.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0201
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0201-8N2S-T
Related LinksAIMC-020, AIMC-0201-8N2S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0201-8N2S-T Details Description
Related parts for AIMC-0201-8N2S-T
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.1A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM RING HVY VYL 16-12AWG #6 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24-QFN datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1:1.36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf