Abracon Corporation AIMC-0402-12NJ-T
AIMC-0402-12NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-12NJ-T
Brief Description
FIXED IND 12NH 300MA 500 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-12NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-12NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-12NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-12NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-12NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
Material - CoreCeramic
Inductance12nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-12NJ-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-12NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-12NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-12NJ-T
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 10-80V PANEL MT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf